Franciszkańska Wspólnota „Porcjunkula”

  • Duszpasterz: o. Michał Baranowski OFMConv (od 2012)
  • Odpowiedzialny(i): Iliana Siekierska i Maciej Nowakowski
  • Terminy spotkań: niektóre przekazywane są w ogłoszeniach duszpasterskich i na stronie Wspólnoty, inne bezpośrednio dla członków Wspólnoty.

Porcjunkula (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu) to kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII w. otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Znajdowała się ok. 2 km od centrum Asyżu, rodzinnego miasta Świętego. Na podarowanym terenie powstały szałasy pierwszych naśladowców św. Franciszka. Kościółek stał się po śmierci Świętego miejscem jego kultu. Dzisiaj znajduje się wewnątrz Bazyliki Matki Bożej Anielskiej.

Franciszkańska Wspólnota „Porcjunkula” ma swoje korzenie w Duszpasterstwie Akademickim „Porcjunkula”, założonym w 2000 r. przez o. Tomasza Janka OFMConv. Za o. Roberta Leżohupskiego OFMConv (2009-12) to duszpasterstwo zostało poszerzone o grupę postakademicką, która z roku na rok wzrastała w liczbę. W tym duszpasterstwie większość obecnych członków Wspólnoty brała udział. A grupa postakademicka dała początek wspólnocie życia chrześcijańskiego i franciszkańskiej duchowości dla osób pracujących, zarówno żyjących w małżeństwie, jak i indywidualnych. Stąd też jej nazwa: Franciszkańska Wspólnota „Porcjunkula”. Do wspólnoty należą osoby w wieku 30-50 lat, mieszkające w różnych parafiach Poznania i jego okolic.

Wszyscy członkowie Wspólnoty przydzieleni są do małych grup formacyjnych, które mają spotkania raz w miesiącu poświęcone rozważaniu Pisma świętego (Lecto divina) i omówieniu tematu formacyjnego. Wspólnota spotyka się razem każdego miesiąca, w sobotę albo w niedzielę, na Mszy świętej i spotkaniu formacyjnym, na tygodniowych rekolekcjach letnich, na weekendowych rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom prowadzona jest także formacja życia małżeńskiego oraz katecheza dla dzieci. Będąc wspólnotą przy Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej „Porcjunkula” współuczestniczy w życiu i misji tego miejsca. Szczególnie zaangażowana jest w przygotowanie liturgii Wigilii Paschalnej i franciszkańskiego nabożeństwa „Transitus” (upamiętniającego śmierć i przejście Franciszka z Asyżu do niebieskiej chwały), przygotowanie szopki Bożonarodzeniowej i scenografii „Grobu Pańskiego”, świątecznej pomocy dla Domu Samotnej Matki w podpoznańskim Kiekrzu oraz wielkopostnej akcji charytatywnej „Woreczek ryżu” na rzecz pomocy dla misji franciszkańskich w Kenii i Ekwadorze.

Przynależenie do Wspólnoty zobowiązuje do troski o wzrost życia wiary, modlitwy osobistej (jak też małżeńskiej i rodzinnej) oraz służby w różnych przestrzeniach Kościoła i społeczeństwa. Bycie we wspólnocie pomaga w realizowaniu prawdziwej postawy chrześcijanina nie tylko od święta, ale tak zwyczajnie na co dzień. Każdy z nas jest inny, wyjątkowy, „wolny”, ale też świadomy, że samemu trudno wytrwać w niełatwej przecież drodze do Nieba, dlatego cenimy sobie dar wspólnoty, wzajemnego daru.

Więcej informacji o tym co u nas się dzieje znajdziesz tu: www.porcjunkula.com

Franciszkańska Wspólnota „Porcjunkula” grafika